Medvirkende på TRANSFORM2012

Følgende medvirker til TRANSFORM2012 som enten talere eller oplægsholdere. Under hver enkel medvirkende kan du se, hvilken del af TRANSFORM de deltager i.

Se en liste over alle tilmeldte organisationer her >>

Se en liste over alle der deltog i TRANSFORM2012 her >>

 

Se præsentationer fra oplægsholdere på dag 1 her >>

 

Se præsentationer fra oplægsholdere på dag 2 her >>

 

 

Martin Lidegaard

Klima-, Energi- og Bygningsminister

Medvirker i: Tale på dag 2

   

Carsten Hansen
Minister for By, Bolig og Landdistrikter

Medvirker i: Tale på dag 2

             
Borgmesterbattle på dag 2  

Ayfer Baykal

Teknik- og miljøborgmester, København

Medvirker i: Borgmesterbattle på dag 2

   

Thomas Lykke

Borgmester Fredensborg Kommune

Medvirker i: (13)

             
 

Anne Grethe Holmsgaard

Formand for Gate 21

Direktør for BioRefining Alliance

Medvirker i: (05)

   

Steen Christiansen

Næstformand for Gate 21 
Borgmester, Albertslund Kommune

Medvirker i: Borgmesterbattle på dag 2 - (03)

 

             
 
Hans-Günther Schwarz
Energy and Environmental Technologies
Directorate of Innovation
Austrian Federal Ministry of Innovation and Technology
   

Svend Svendsen

Professor, DTU Byg Institut for Byggeri og Anlæg

Medvirker i: (10)

             
 

Niels Carsten Bluhme

Teknisk direktør, Albertslund Kommune

Medvirker i: (08)

   

Henrik Isaksen

Direktør, Green Mobility

Medvirker i: (12)

             
 

Bent Madsen

Adm. Direktør, Danmarks Almene Boliger (BL)

Medvirker i: Debat: (09)

 

 

 

 

 

Michael Svane

Branchedirektør DI Transport

Medvirker i: (11)

             
 

Gyrithe Saltorp

Direktør, Københavns Ejendomme

Medvirker i: (09)

      

Lars Gaardhøj
Formand for miljø- og grøn vækstudvalget, Region Hovedstaden

Medvirker i: (12)

             
 

Tomas Snog

Chefarkitekt, partner, Ai-gruppen

Medvirker i: (14)

   

Brian Vad Mathiesen

Lektor, Institut for Planlægning, Aalborg Universitet

Medvirker i: (05) - (13)

             
 

Willem De Jager

Telewerkforums "B50 smart work – smart travel” (Mobility Management initiativ).

Medvirker i: (11)

   

 

Martin Teigeler

Dipl.-Ing.(FH) Architect, Project Manager, Albert Speer & Partners

Medvirker i: (18)

             
 

Søren Krøigaard

Teknisk direktør, Ballerup Kommune

Medvirker i: (12)

   

Ulla Eikard

klimaprojektleder, Fredensborg Kommune

Medvirker i: (14)

             
 

 

 

Morten Ørsager

Arkitekt MAA, Erik Møller Arkitekter

Medvirker i: (18)

   

 

Michael H. Nielsen
Direktør, Dansk Byggeri

Medvirker i: (09)

             
 

Torben Thyregod

Senior Concept Developer, VELUX Group

Medvirker i: (03) - (08) - (17)

   

Birgitte Kofoed

CSR Chef, Tryg A/S

Medvirker i: (04)

             
 

 

Signe Kongebro

Arkitekt MAA, associeret og bæredygtighedsansvarlig,  Henning Larsen Architects

Medvirker i: (14)

   

Torkild Ærø
Direktør, Statens Byggeforskningsinstitut

Medvirker i: (09)

             
 

Anette Enemark

Direktør, Tetraplan

Medvirker i: (04) - (19)

   

Ellen Højgaard Jensen

Dirtektør, Dansk Byplanslaboratorium

Medvirker i: (19)

             
 

Jakob Klint

Chefkonsulent, Kuben Management

Medvirker i: (03) - (17)

   

 

Lars Gullev

Direktør, VEKS

Medvirker i: (05)

             
 

Søren Hilbert

Advokat og partner, Rønne & Lundgren

Medvirker i: (16)

   

Michael Alstrøm

Advokat og partner, Rønne & Lundgren

Medvirker i: (16)

             
 

Holger Spangsberg Kristiansen

Direktør Teknik og Miljø, Fredericia Kommune

Medvirker i: (19)

   

Morten Slotved

Borgmester, Hørsholm kommune

Deltager i: Borgmesterbattle på dag 2

             
 

 

Sif Enevold
Leder af Plan C, Gate 21
Medvirker i (02)
   

Brian Hansen 

Områdechef, Center for Trafik, Københavns Kommune

Medvirker i: (11)

             
 

Torben Vinge Rasmussen

Teknikumingeniør, Wissenberg A/S

Medvirker i: (01)

   

Nikolaj Birkelund Pedersen Lysdesigner, COWI

Medvirker i: (01) - (02)

 

             
 

Signe Bang Korsnes

Arkitekt MAA, Københavns Ejendomme

Medvirker i:(01) - (02)

   

Flemming Madsen

Direktør, Kultur & Kommunikation Aps.

Medvirker i: 01)

 

             
 

Bjarne Jensen

Håndværksmester, Enemærke og Petersen

Medvirker i: (02)

   

Charlotte Schunck

Projektleder, Plan C

Medvirker i: (02)

             
 

Diana Lauritsen

Forskningsassistent, DTU Byg

Medvirker i: (02)

   

Søren Terkildsen

Ph.D studerende, DTU Byg

Medvirker i: (02)

             
 
Jesper Rasmussen
Byggechef, BO-VEST 
Medvirker i: (03)
   

Jørgen Kreiner-Møller

Arkitekt, Nova 5

Medvirker i: (03)

             
 

Povl Markussen

Beboer i Hyldespjældet og daglig leder af Agenda Center Albertslund

Medvirker i: (03)

   

Peder Vejsig

Direktør, Cenergia

Medvirker i: (03) - (17)

             
 

Susanne Kuehn

Chefkonsulent Rockwool

Medvirker i: (03)

   

Dea Seeberg

Mobility Consultant, Veksø Mobility

Medvirker i: (04)

             
 

Johanne Mose Entwistle

forsknings- og innovationsmedarbejder, Alexandrainstituttet

Medvirker i:  (06)

   

Jette Hagensen

Fuldmægtig, Trafikstyrelsen

Medvirker i: (12)

             
 

Carsten Rudkjøbing Larsen

Driftskonsulent, BO-VEST

Medvirker i: (06)

   

Roland Zinkernagel

EU coordinator, Malmö stad

Medvirker i: (15)

             
 

Dan Troest Birkemose

Arkitekt, Københavns Kommune

Medvirker i: (07)

   

Joakim Nordqvist

Klimastrateg, Malmö stad

Medvirker i: (15)

             
 

Johanna Edberg

Miljöbygghandläggare, Lunds kommun

Medvirker i: (15)

   

Annette Egetoft

Specialkonsulent, Københavns kommune

Medvirker i: (15)

             
 

Per Boesgaard

Projektleder Plan C, Gate 21

Medvirker i: (01)

   

Jakob Strømann-Andersen

PhD MSc Sustainability Engineer, Henning Larsen Architects.

Medvirker i: (01)

             
 

Regitze Rugholm

Projektleder, Glostrup Hospital

Medvirker i: (20)

   

Annette Precht-Sparre

Social- og velfærdskonsulent, Herlev Hospital 

Medvirker i: (20)

             
 

Louise Voss Bendixen
Kommunikationskonsulent, Bispebjerg og Frederiksberg Hospitaler

Medvirker i: (20)

   

Lars Lorenz

Vattenfall, Hamburg

Medvirker i: (21)

             
 
 
Niels Christian Nordentoft
konsulent, Dansk Energi
Medvirker i: (21)
 
   

Jens-Peter Wehlitz

Kommunikationschef Herlev Hospital

Medvirker i: (20)

             
 

Johnny Svendborg

Direktør, Svendborg Architects

Medvirker i: (17)

   
 
 
Christine Thorsen
Klima- og projektkonsulent, Ballerup Kommune
Medvirker i: (20)
             
 

Morten Clausen

Centerchef, Kommunale Ejendomme, Ishøj Kommune

Medvirker i: (6)

   
Hans Henrik Lindboe
Civilingeniør, partner, Ea Energianalyse A/S
Medvirker i: (05)
             
 

Gitte Frydendal Davidsen

Fredericia kommune

Medvirker i: (12)

       



 











 

Gate 21 | Vognporten 2 | DK -2620 Albertslund | Telefon: 4368 3400 | gate21@gate21.dk